Summer Show 2014

summer-show-dahliaBLOOMING MARVELLOUS SHOW

Entries held steady when we held our Summer Show on 16th August.
Judges picked their way through more than 240 entries with onions and floral decorations doing particularly well.
Colin Giles, the flora decoration judge commented, ”A fantastic display of floral arrangements that BUDHS has not enjoyed for years. Congratulations.”
Childrens entries continue to grow and our cookery section did really well this year.
Our show was a fitting way to launch the newly decorated Memorial Hall. A hall in which we have held approximately 114 shows since 1956.

Another very successful show, enjoyed by the many people who attended.

Summer Show 2012 Onions

SPECIAL AWARDS

National Vegetable Society Medal, Best Vegetable Exhibit – John Morris

National Vegetable Society Runner-up to Best Vegetable Award – Mark Read

Silver Challenge Cup, Best Vegetable Collection – Mark Read

Charles Read Memorial Cup, Highest Points, Vegetable Classes – Mark Read

The Tomato Trophy, Best Exhibit, Tomato Classes – Mark Read

Upwey and Broadwey Produce Challenge Cup  – Mark Read

Garden News Shield, Lady with Highest Points in Vegetables – Lara Wood

Springfield Cup, Best Exhibit, Fruit Classes – John Morris

National Dahlia Society Silver Medal, Class 29 – Mark Read

National Dahlia Society Bronze Medal – Tony Flynn

The Beaton Challenge Cup, Highest Points Flower Classes – John Morris

Bincombe Cup, Best Exhibit, Cut Flower Classes – John Morris

Coronation Silver Challenge Cup, Best Exhibit, Pot Plants – Peter Read

Gladioli Award Best exhibit, Gladioli Classes – John Morris

New Broadwey Pelargonium Shield, Best Exhibit, Pelargonioum Classes – Shaun Vallard

Begonia Award Best exhibit Begonia Classes – Peter Read

Upwey and Broadwey Memorial Amateur Produce Challenge Cup Highest points, Novice Classes – Cheryl Fane

Pridham Rose Bowl Highest Points Floral Decoration- Dennis Dunford

Sackville Hamilton Challenge Cup Best Exhibit Floral Decoration- Dennis Dunford

Novice Floral Award Best Exhibit, Class 80- em>Gina Marshall

The Howard Cup Highest Points, Preserves and Cookery in Domestic Section – Sophie Smith

The Richard’s Trophy Best Exhibit, Preserves and Cookery –  Sophie Smith

Westbrook Cup Best Exhibit Handicrafts – Gina Marshall

Redlands Cup Highest Points, Photography in Spring and Summer Shows –  Adrian Read

Cup for the Highest Points in Group 1, Children’s Classes –  Tilly Gant

The Virgin Challenge Cup Highest Points in Group 2, Children’s Classes – Lizzy Gant

The Banksian Medal of the Royal Horticultural Society – Mark Read

The efco Trophy Highest Points gained in Show – Mark Read