Summer Show 2013

summer-show-dahliaA RECORD BREAKING YEAR FOR OUR SUMMER SHOW 2013

Records were smashed at our Summer Show this year. We attracted 386 entries from over 60 exhibitors who came from as far afield as Bristol, Poole, Swanage and Christchurch.

The dahlias were absolutely superb this year, the stars of the show, while the pot plants and vegetable were also very good.
Summer Show 2012 OnionsClub members took the top prizes in the vegetable, pot plant and cookery sections.
It was pleasing to see new faces collecting awards this year, especially from local villages. Floral art was strong and the children’s section just grows from strength to strength.

A very big thank you to everyone who made 17th August 2013 so special.

SPECIAL AWARDS

National Vegetable Society Medal, Best Vegetable Exhibit – John Morris

National Vegetable Society Runner-up to Best Vegetable Award – Mark Read

Silver Challenge Cup, Best Vegetable Collection – Adrian Read

Charles Read Memorial Cup, Highest Points, Vegetable Classes – Bill Haworth

The Tomato Trophy, Best Exhibit, Tomato Classes – Mark Read

Upwey and Broadwey Produce Challenge Cup  – Bob Symes

Garden News Shield, Lady with Highest Points in Vegetables – Lara Wood & Cheryl Fane

Springfield Cup, Best Exhibit, Fruit Classes – John Morris

National Dahlia Society Silver Medal, Class 29 – Frank Newbery

National Dahlia Society Bronze Medal – Mark Read

The Beaton Challenge Cup, Highest Points Flower Classes – Bill Haworth

Bincombe Cup, Best Exhibit, Cut Flower Classes – B.J. Bannister

Coronation Silver Challenge Cup, Best Exhibit, Pot Plants – Peter Read

Gladioli Award Best exhibit, Gladioli Classes – Bill Haworth

New Broadwey Pelargonium Shield, Best Exhibit, Pelargonioum Classes – Douglas White

Begonia Award Best exhibit Begonia Classes – Peter Read

Upwey and Broadwey Memorial Amateur Produce Challenge Cup Highest points, Novice Classes – Sue Virgin & Gina Marshall

Pridham Rose Bowl Highest Points Floral Decoration- Doris Flack

Sackville Hamilton Challenge Cup Best Exhibit Floral Decoration- Brenda Woodsford

Novice Floral Award Best Exhibit, Class 80- Gina Marshall

The Howard Cup Highest Points, Preserves and Cookery in Domestic Section –  Stella Knight

The Richard’s Trophy Best Exhibit, Preserves and Cookery –  Sophie Smith

Westbrook Cup Best Exhibit Handicrafts –  Douglas White

Redlands Cup Highest Points, Photography in Spring and Summer Shows –  Adrian Read

Cup for the Highest Points in Group 1, Children’s Classes –  Lizzy Gant

The Virgin Challenge Cup Highest Points in Group 2, Children’s Classes – Abigail Gant

The Banksian Medal of the Royal Horticultural Society – Bill Haworth

The efco Trophy Highest Points gained in Show – Bill Haworth